Wyruszamy na wyprawę w góry i co dalej?
Jak podkreślają eksperci w górach najważniejsza jest pokora, zdrowy rozsądek i przezorność. Rosnącą popularnością cieszy się obecnie trekking klasyczny, czyli górski, będący formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Termin trekking pochodzi od słowa „trek” używanego na południu Afryki i oznaczającego wędrówkę Burów w czasie zdobywania kolejnych ziem. Rosnące zainteresowanie tą formą turystyki wynika zapewne z faktu, że łączy ona pożądane przez wszystkich elementy tj. piękno gór z nutką adrenaliny. Należy jednak pamiętać, iż takie połączenie jest jednocześnie pociągające i niebezpieczne.
Przygotowanie teoretyczne
Na początek na pewno warto przed wyjściem na szlak (nawet na najprostszy, wytyczony np. w polskich Tatrach), przygotować się do niego czysto teoretycznie. Precyzyjniej mówiąc, poczytać o górach, zdobyć wiedzę ogólną. Następnie sprawdzić dokładnie, jakie są przewidywane warunki pogodowe w planowanym terminie wyjazdu. Bo niby każdy wie, że w górach niezależnie od pory roku warunki pogodowe są zmienne. Jednakże nie zaszkodzi posiadać wiedzy o tym, jak zachować się w czasie ulewy czy opadów śniegu, czy też podczas wypadku na szlaku.
Jedziesz sam, czy z przyjaciółmi?
Jeśli sam, trzeba pamiętać o tym, by zostawić informację osobom znajomym lub obsłudze schroniska, gdzie się wybieramy. Dokładnie zebrać informacje odnośnie rejonu, w który planujemy wyruszyć.
Przygotowanie praktyczne
Przyszedł czas na przygotowanie praktyczne. Bezdyskusyjnie sprawą pierwszoplanową jest zakup porządnych, górskich butów. Dobrze spakowany plecak powinien zmieścić naładowany telefon komórkowy, dodatkową kurtkę np. przeciwdeszczową, okulary przeciwsłoneczne, mapę, kompas. O ile mieliśmy już wcześniej styczność z górami, dobranie odpowiedniego ekwipunku nie będzie takie trudne. Wtedy nie zapomnijmy o zapakowaniu uprzęży, lonży, tj. liny do autoasekuracji, czy kasku. Potrzebne będą bardzo dobre, przyczepne buty, bo jedno poślizgnięcie i chwila nieuwagi, mogą kosztować życie. Jeśli nie wiemy, co dokładnie będzie nam potrzebne, zapytajmy osoby bardziej doświadczonej! Owszem zakupy tego rodzaju mogą okazać się nietanie, ale są niezbędne.
Przygotowanie kondycyjne
Wyjeżdżamy w góry z zamiarem długich pieszych wędrówek. Wypadałoby więc wspomnieć o przygotowaniu od strony fizycznej. Pracowały będą w czasie takiej wyprawy głównie mięśnie nóg i stawy. Na co dzień nie wykonujemy tak intensywnego wysiłku, dlatego warto odrobinę się rozruszać. Na dolne partie naszego ciała najlepiej wpłynie jazda na rowerze i jogging. Takie przygotowanie pozwoli w pełni cieszyć się pobytem w górach, dzień po dniu. Jeśli się przeforsujemy, po jednym wypadzie na szlak czekają nas trzy doby dochodzenia do siebie. Górskie piesze wycieczki, czy trekking mają sprawić frajdę, a nie wykończyć. Warto więc tego rodzaju przygodę rozpocząć od polskich Tatr. I wybrać na początek doliny zamiast szczytów, bo Tatry są wymagające.
Chcesz przejść poziom wyżej i spróbować wspinaczki?
Świetnie! Tutaj jednak, taką decyzję warto rozsądniej zaplanować wcześniej i postarać się zapisać na kurs do klubu wysokogórskiego. Tam ćwiczenia organizowane są na skałach. Zdobyte w ten sposób doświadczenie możemy później rozszerzyć pod okiem instruktora w Tatrach, a dopiero na kolejnym etapie zyskamy umiejętność samodzielnej wspinaczki.
Wszystkie powyższe wskazówki pozwolą ograniczyć nam ryzyko wypadku do minimum. Jeszcze raz powtórzmy: pokora, rozwaga i rozsądek na pewno nie zaszkodzi, a pozwoli w pełni cieszyć się pięknymi widokami i da satysfakcję z wyjazdu.
Autor:www.zabierzkoniecznie.pl/